Opublikowano 3 komentarze

Tablica filcowa – zrób to sam(a)

Dziś pokażę Wam krok po kroku, jak zrobiłam dużą tablicę filcową z wykorzystaniem ramki IKEA FISKBO o formacie 50x70cm. Jeśli chcecie rozpocząć filcową przygodę, zapraszam. To nic trudnego!

Moją pierwszą tablicę filcową skleciłam naprędce z dwóch kawałków grubej tektury falistej sklejonych razem i kremowego arkusza filcu formatu A3. Brzegi okleiłam szarą taśmą izolacyjną. Niestety, była za lekka i łatwo się przewracała, więc poprosiłam tatę o stworzenie tablicy z pilśni i drewnianych kątowników.

Były to wersje testowe, które posłużyły mi przez jakiś czas. Ich wykonanie nie było ani kosztowne, ani skomplikowane. Ale dość szybko obie tablice okazały się za małe dla grup, które prowadzę.

Dlatego postanowiłam zrobić sama nieco większą. Dziś pokażę Wam krok po kroku, jak zrobiłam dużą tablicę filcową z wykorzystaniem ramki IKEA FISKBO o formacie 50x70cm. Oczywiście jeżeli chcecie na początek zacząć od mniejszej tablicy, użyjcie po prostu mniejszego formatu ramki.

Co będzie potrzebne?

  • szary arkusz filcu (ważne, by filc był w kolorze neutralnym, i raczej niezbyt ciemnym),
  • klej (może być wikol lub inny klej do drewna),
  • ostre nożyczki,
  • ołówek,
  • ramkę IKEA FISKBO,
  • a zamiast widocznej na zdjęciu linijki, która w rezultacie się nie przydała – pędzel do rozprowadzenia kleju ;).

Po rozpakowaniu ramki wyjęłam szarą podkładkę i odrysowałam ją na filcu, a następnie wycięłam otrzymany prostokąt.


Podkładkę dokładnie posmarowałam klejem przy pomocy pędzla (mój klej był chyba trochę za gęsty i ciężko się rozprowadzał, ale mimo to dałam radę). Na podkładkę nakleiłam wycięty wcześniej kawałek filcu. Po naklejeniu filc się trochę rozciągnął i musiałam dociąć jego brzegi. Usunęłam też z ikeowskiej podkładki metalowe zawieszki.


Tak przygotowaną tablicę włożyłam znów w ramkę (warto ofilcowaną już tablicę na brzegach posmarować klejem i dokleić do ramki, żeby się nie ruszała) i na jej spodniej stronie umieściłam znajdującą się w ikeowskim zestawie osłonę z tworzywa. Nie będzie ona widoczna dla widzów, ale będzie odpowiednio dociążać tablicę i czynić ją stabilniejszą. Jeszcze tylko docisnęłam metalowe uchwyty ramki i gotowe!


Tablicę można po prostu oprzeć o ścianę, albo użyć sztalugi do większych formatów, np. takiej: https://www.empik.com/sztaluga-malarska-isotrade,p1218488190,szkolne-i-papiernicze-p

Moje własne dzieci, kiedy zobaczyły nową tablicę, natychmiast wyciągnęły zestaw Litlle Mouse i zaczęły się bawić w chowanie myszki w kolorowych domkach, śpiewając przy tym: Little Mouse are you in the yellow/blue/green/etc. house? A ja cierpliwie czekałam, aż im się znudzi ;). Nie znudziło się… Trzeba było zarządzić kąpiel i spanie, żeby przerwać zabawę :).

Bo tablica filcowa działa jak magnes (dosłownie i w przenośni ;))!

3 komentarze do: “Tablica filcowa – zrób to sam(a)

  1. Tablica super. Jakiego filcu Pani użyła? Pytam o gramaturę bo głowię się już nad tym jakiś czas…a może ma Pani jakiś sprawdzony filc?

    1. Pani Justyno,
      filc, którego użyłam do produkcji tablicy z tutorialu to filc o grubości ok. 1mm. Ale niestety nie znam jego gramatury. Kupiłam go dość dawno temu w hurtowni pasmanteryjnej. Był to naprawdę spory arkusz wełnianego filcu z belki, chyba dość dobrej jakości. Jestem z niego bardzo zadowolona, bo się nie mechaci. Jest dość sztywny, ale miły w dotyku i ma zwartą strukturę.
      Dotąd nie kupowałam filcu przez Internet, bo jestem typem „macacza” (jak nie zmacam, to nie kupię ;)), dlatego niestety nie mam żadnych sprawdzonych linków. Ale ponieważ coraz częściej jestem o to pytana, zrobię na próbę kilka zamówień i podzielę się w oddzielnym wpisie na blogu moimi doświadczeniami.
      Póki co polecam wybieranie filcu raczej zwartego, sztywniejszego, takiego, który się nie mechaci i który nie flaczeje.
      Powodzenia! 🙂

      1. No właśnie… też wolę podotykać przed kupieniem. 🙂 Dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *