Opublikowano Dodaj komentarz

Początki tablicy filcowej – inspirująca historia

Historia filcowej tablicy jest niezwykle inspirująca. Bo, jak pewnie spora część innych genialnych wynalazków, powstała ona przypadkiem i właściwie wymyśliły ją dzieci, a opatentowała sprytna kobieta.

W czasie II wojny światowej Lois Allan, absolwentka paryskiej szkoły mody, prowadziła w swojej posiadłości w Buckinghamshire wytwórnię filcowych uszczelek do czołgów dla armii brytyjskiej. Ponieważ pracowało z nią sporo kobiet, które były matkami, szybko pojawiła się potrzeba stworzenia na terenie fabryki przedszkola dla ich dzieci.

Matki zmieniały się przy opiece nad najmłodszymi. Pewnego razu Lois Allan podpatrzyła bawiące się maluchy, które pewnie z braku innych zabawek, wykorzystywały niepotrzebne skrawki filcu do zabawy, układając z nich obrazki na spodniej stronie mat śniadaniowych.

Po zakończeniu wojny Allan opatentowała nową zabawkę i wprowadziła ją na rynek w 1950 r. pod nazwą Fuzzy-Felt. Szybko zyskała ona ogromne grono zwolenników, którzy docenili niewątpliwe jej zalety, takie jak: przystępna cena, prostota, mobilność, bezpieczeństwo oraz walory edukacyjne i sprzyjające rozwijaniu dziecięcej kreatywności.

Podobno szczyt popularności tego wynalazku przypadał na lata 70′ XX w. A od momentu powstania zabawki sprzedano ok 25 mln egzemplarzy filcowych zestawów!

Fuzzy felt szybko zaczęto też wykorzystywać jako narzędzie edukacyjne (Flannelgraph). Najpierw filcowe maty robiły furorę w ewangelickich szkółkach niedzielnych, głównie dzięki zestawom ilustrującym historie biblijne.

źródło: https://collections.vam.ac.uk/item/O1223080/fuzzy-felt-bible-stories-fuzzy-felt-set-allan-industries-ltd/

Dziś tablica filcowa jest popularna w amerykańskich szkołach podstawowych, wśród rodziców zajmujących się nauczaniem domowym oraz bibliotekarek prowadzących zajęcia upowszechniające czytelnictwo wśród dzieci.

To właśnie te ostatnie stworzyły inicjatywę o nazwie Flannel Friday, która służy prezentacji filcowych pomocy edukacyjnych i wzajemnej wymianie pomysłów i inspiracji. Polecam przyłączenie się do filcowo-piątkowej grupy facebookowej. Jest to niesamowita kopalnia cudownych pomysłów!

https://www.facebook.com/groups/flannelfridayfun/

Rozgość się też na mojej stronie. Znajdziesz tu wiele pomysłów na wykorzystanie tego cudownego narzędzia w swojej pracy z dziećmi! A tutaj dowiesz się, jak w prosty sposób skonstruować własną tablicę.

Dobrej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *